Winning List of Candidates Lok Sabha Election 2009
State Constituency No Constituency Name Winner Name Winner Party
Andhra Pradesh 1 Adilabad Rathod Ramesh Telugu Desam
Andhra Pradesh 2 Peddapalle Dr.G.Vivekanand Indian National Congress
Andhra Pradesh 3 Karimnagar Ponnam Prabhakar Indian National Congress
Andhra Pradesh 4 Nizamabad Madhu Yaskhi Goud Indian National Congress
Andhra Pradesh 5 Zahirabad Suresh Kumar Shetkar Indian National Congress
Andhra Pradesh 6 Medak Vijaya Shanthi .M Telangana Rashtra Samithi
Andhra Pradesh 7 Malkajgiri Sarvey Sathyanarayana Indian National Congress
Andhra Pradesh 8 Secundrabad Anjan Kumar Yadav M Indian National Congress
Andhra Pradesh 9 Hyderabad Asaduddin Owaisi All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen
Andhra Pradesh 10 Chelvella Jaipal Reddy Sudini Indian National Congress
Andhra Pradesh 11 Mahbubnagar K. Chandrasekhar Rao Telangana Rashtra Samithi
Andhra Pradesh 12 Nagarkurnool Dr. Manda Jagannath Indian National Congress
Andhra Pradesh 13 Nalgonda Gutha Sukender Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 14 Bhongir Komatireddy Raj Gopal Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 15 Warangal Rajaiah Siricilla Indian National Congress
Andhra Pradesh 16 Mahabubabad P. Balram Indian National Congress
Andhra Pradesh 17 Khammam Nama Nageswara Rao Telugu Desam
Andhra Pradesh 18 Aruku Kishore Chandra Suryanarayana Deo Vyricherla Indian National Congress
Andhra Pradesh 19 Srikakulam Killi Krupa Rani Indian National Congress
Andhra Pradesh 20 Vizianagaram Jhansi Lakshmi Botcha Indian National Congress
Andhra Pradesh 21 Visakhapatnam Daggubati Purandeswari Indian National Congress
Andhra Pradesh 22 Anakapalli Sabbam Hari Indian National Congress
Andhra Pradesh 23 Kakinada M.M.Pallamraju Indian National Congress
Andhra Pradesh 24 Amalapuram G.V.Harsha Kumar Indian National Congress
Andhra Pradesh 25 Rajahmundry Aruna Kumar Vundavalli Indian National Congress
Andhra Pradesh 26 Narsapuram Bapiraju Kanumuru Indian National Congress
Andhra Pradesh 27 Eluru Kavuri Sambasiva Rao Indian National Congress
Andhra Pradesh 28 Machilipatnam Konakalla Narayana Rao Telugu Desam
Andhra Pradesh 29 Vijayawada Lagadapati Raja Gopal Indian National Congress
Andhra Pradesh 30 Guntur Rayapati Sambasiva Rao Indian National Congress
Andhra Pradesh 31 Narasaraopet Modugula Venugopala Reddy Telugu Desam
Andhra Pradesh 32 Bapatla Panabaka Lakshmi Indian National Congress
Andhra Pradesh 33 Ongole Magunta Srinivasulu Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 34 Nandyal S.P.Y.Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 35 Kurnool Kotla Jaya Surya Prakash Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 36 Anantapur Anantha Venkata Rami Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 37 Hindupur Kristappa Nimmala Telugu Desam
Andhra Pradesh 38 Kadapa Y.S. Jagan Mohan Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 39 Nellore Mekapati Rajamohan Reddy Indian National Congress
Andhra Pradesh 40 Tirupati Chinta Mohan Indian National Congress
Andhra Pradesh 41 Rajampet Annayyagari Sai Prathap Indian National Congress
Andhra Pradesh 42 Chittoor Naramalli Sivaprasad Telugu Desam
Arunachal Pradesh 1 Arunachal West Takam Sanjoy Indian National Congress
Arunachal Pradesh 2 Arunachal East Ninong Ering Indian National Congress
Assam 1 Karimganj Lalit Mohan Suklabaidya Indian National Congress
Assam 2 Silchar Kabindra Purkayastha Bharatiya Janata Party
Assam 3 Autonomous District Biren Singh Engti Indian National Congress
Assam 4 Dhubri Badruddin Ajmal Assam United Democratic Front
Assam 5 Kokrajhar Sansuma Khunggur Bwiswmuthiary Bodaland Peoples Front
Assam 6 Barpeta Ismail Hussain Indian National Congress
Assam 7 Gauhati Bijoya Chakravarty Bharatiya Janata Party
Assam 8 Mangaldoi Ramen Deka Bharatiya Janata Party
Assam 9 Tezpur Joseph Toppo Asom Gana Parishad
Assam 10 Nowgong Rajen Gohain Bharatiya Janata Party
Assam 11 Kaliabor Dip Gogoi Indian National Congress
Assam 12 Jorhat Bijoy Krishna Handique Indian National Congress
Assam 13 Dibrugarh Paban Singh Ghatowar Indian National Congress
Assam 14 Lakhimpur Ranee Narah Indian National Congress
Bihar 1 Valmiki Nagar Baidyanath Prasad Mahto Janata Dal (United)
Bihar 2 Paschim Champaran Dr. Sanjay Jaiswal Bharatiya Janata Party
Bihar 3 Purvi Champaran Radha Mohan Singh Bharatiya Janata Party
Bihar 4 Sheohar Rama Devi Bharatiya Janata Party
Bihar 5 Sitamarhi Arjun Roy Janata Dal (United)
Bihar 6 Madhubani Hukmadeo Narayan Yadav Bharatiya Janata Party
Bihar 7 Jhanjharpur Mangani Lal Mandal Janata Dal (United)
Bihar 8 Supaul Vishwa Mohan Kumar Janata Dal (United)
Bihar 9 Araria Pradeep Kumar Singh Bharatiya Janata Party
Bihar 10 Kishanganj Mohammad Asrarul Haque Indian National Congress
Bihar 11 Katihar Nikhil Kumar Choudhary Bharatiya Janata Party
Bihar 12 Purnia Uday Singh Alias Pappu Singh Bharatiya Janata Party
Bihar 13 Madhepura Sharad Yadav Janata Dal (United)
Bihar 14 Darbhanga Kirti Azad Bharatiya Janata Party
Bihar 15 Muzaffarpur Captain Jai Narayan Prasad Nishad Janata Dal (United)
Bihar 16 Vaishali Raghuvansh Prasad Singh Rashtriya Janata Dal
Bihar 17 Gopalganj Purnmasi Ram Janata Dal (United)
Bihar 18 Siwan Om Prakash Yadav Independent
Bihar 19 Maharajganj Uma Shanaker Singh Rashtriya Janata Dal
Bihar 20 Saran Lalu Prasad Rashtriya Janata Dal
Bihar 21 Hajipur Ram Sundar Das Janata Dal (United)
Bihar 22 Ujiarpur Aswamedh Devi Janata Dal (United)
Bihar 23 Samastipur Maheshwar Hazari Janata Dal (United)
Bihar 24 Begusarai Dr. Monazir Hassan Janata Dal (United)
Bihar 25 Khagaria Dinesh Chandra Yadav Janata Dal (United)
Bihar 26 Bhagalpur Syed Shahnawaz Hussain Bharatiya Janata Party
Bihar 27 Banka Digvijay Singh Independent
Bihar 28 Munger Rajiv Ranjan Singh Alias Lalan Singh Janata Dal (United)
Bihar 29 Nalanda Kaushalendra Kumar Janata Dal (United)
Bihar 30 Patna Sahib Shatrughan Sinha Bharatiya Janata Party
Bihar 31 Pataliputra Ranjan Prasad Yadav Janata Dal (United)
Bihar 32 Arrah Meena Singh Janata Dal (United)
Bihar 33 Buxar Jagada Nand Singh Rashtriya Janata Dal
Bihar 34 Sasaram Meira Kumar Indian National Congress
Bihar 35 Karakat Mahabali Singh Janata Dal (United)
Bihar 36 Jahanabad Jagdish Sharma Janata Dal (United)
Bihar 37 Aurangabad Sushil Kumar Singh Janata Dal (United)
Bihar 38 Gaya Hari Manjhi Bharatiya Janata Party
Bihar 39 Nawada Bhola Singh Bharatiya Janata Party
Bihar 40 Jamui Bhudeo Choudhary Janata Dal (United)
Goa 1 North Goa Shripad Yesso Naik Bharatiya Janata Party
Goa 2 South Goa Cosme Francisco Caitano Sardinha Indian National Congress
Gujarat 1 Kachchh Jat Poonamben Veljibhai Bharatiya Janata Party
Gujarat 2 Banaskantha Gadhvi Mukeshkumar Bheiravdanji Indian National Congress
Gujarat 3 Patan Jagdish Thakor Indian National Congress
Gujarat 4 Mahesana Patel Jayshreeben Kanubhai Bharatiya Janata Party
Gujarat 5 Sabarkantha Chauhan Mahendrasinh Bharatiya Janata Party
Gujarat 6 Gandhinagar L.K.Advani Bharatiya Janata Party
Gujarat 7 Ahmedabad East Harin Pathak Bharatiya Janata Party
Gujarat 8 Ahmedabad West Dr. Solanki Kiritbhai Premajibhai Bharatiya Janata Party
Gujarat 9 Surendranagar Koli Patel Somabhai Gandalal Indian National Congress
Gujarat 10 Rajkot Kuvarjibhai Mohanbhai Bavalia Indian National Congress
Gujarat 11 Porbandar Radadiya Vitthalbhai Hansrajbhai Indian National Congress
Gujarat 12 Jamnagar Ahir Vikrambhai Arjanbhai Madam Indian National Congress
Gujarat 13 Junagadh Solanki Dinubhai Boghabhai Bharatiya Janata Party
Gujarat 14 Amreli Kachhadia Naranbhai Bharatiya Janata Party
Gujarat 15 Bhavnagar Rajendrasinh Ghanshyamsinh Rana (Rajubhai Rana) Bharatiya Janata Party
Gujarat 16 Anand Solanki Bharatbhai Madhavsinh Indian National Congress
Gujarat 17 Kheda Dinsha Patel Indian National Congress
Gujarat 18 Panchmahal Chauhan Prabhatsinh Pratapsinh Bharatiya Janata Party
Gujarat 19 Dahod Dr. Prabha Kishor Taviad Indian National Congress
Gujarat 20 Vadodara Balkrishna Khanderao Shukla (Balu Shukla) Bharatiya Janata Party
Gujarat 21 Chhota Udaipur Rathwa Ramsingbhai Patalbhai Bharatiya Janata Party
Gujarat 22 Bharuch Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava Bharatiya Janata Party
Gujarat 23 Bardoli Chaudhari Tusharbhai Amrasinhbhai Indian National Congress
Gujarat 24 Surat Shrimati Darshana Vikram Jardosh Bharatiya Janata Party
Gujarat 25 Navsari C. R. Patil Bharatiya Janata Party
Gujarat 26 Valsad Kishanbhai Vestabhai Patel Indian National Congress
Haryana 1 Ambala Selja Indian National Congress
Haryana 2 Kurukshetra Naveen Jindal Indian National Congress
Haryana 3 Sirsa Ashok Tanwar Indian National Congress
Haryana 4 Hisar Bhajan Lal S/O Kheraj Haryana Janhit Congress (BL)
Haryana 5 Karnal Arvind Kumar Sharma Indian National Congress
Haryana 6 Sonipat Jitender Singh Indian National Congress
Haryana 7 Rohtak Deepender Singh Indian National Congress
Haryana 8 Bhiwani-Mahendragarh Shruti Choudhry Indian National Congress
Haryana 9 Gurgaon Inderjit Singh Indian National Congress
Haryana 10 Faridabad Avtar Singh Bhadana Indian National Congress
Himachal Pradesh 1 Kangra Dr. Rajan Sushant Bharatiya Janata Party
Himachal Pradesh 2 Mandi Virbhadra Singh Indian National Congress
Himachal Pradesh 3 Hamirpur Anurag Singh Thakur Bharatiya Janata Party
Himachal Pradesh 4 Shimla Virender Kashyap Bharatiya Janata Party
Jammu & Kashmir 1 Baramulla Sharief Ud Din Shariq Jammu & Kashmir National Conference
Jammu & Kashmir 2 Srinagar Farooq Abdullah Jammu & Kashmir National Conference
Jammu & Kashmir 3 Anantnag Mirza Mehboob Beg Jammu & Kashmir National Conference
Jammu & Kashmir 4 Ladakh Hassan Khan Independent
Jammu & Kashmir 5 Udhampur Ch. Lal Singh Indian National Congress
Jammu & Kashmir 6 Jammu Madan Lal Sharma Indian National Congress
Karnataka 1 Chikkodi Katti Ramesh Vishwanath Bharatiya Janata Party
Karnataka 2 Belgaum Angadi Suresh Channabasappa Bharatiya Janata Party
Karnataka 3 Bagalkot Gaddigoudar P.C. Bharatiya Janata Party
Karnataka 4 Bijapur Ramesh Chandappa Jigajinagi Bharatiya Janata Party
Karnataka 5 Gulbarga Mallikarjun Kharge Indian National Congress
Karnataka 6 Raichur Pakkirappa.S. Bharatiya Janata Party
Karnataka 7 Bidar N.Dharam Singh Indian National Congress
Karnataka 8 Koppal Shivaramagouda Shivanagouda Bharatiya Janata Party
Karnataka 9 Bellary J. Shantha Bharatiya Janata Party
Karnataka 10 Haveri Udasi Shivkumar Chanabasappa Bharatiya Janata Party
Karnataka 11 Dharwad Pralhad Joshi Bharatiya Janata Party
Karnataka 12 Uttara Kannada Anantkumar Hegde Bharatiya Janata Party
Karnataka 13 Davanagere Siddeswara G.M. Bharatiya Janata Party
Karnataka 14 Shimoga B.Y. Raghavendra Bharatiya Janata Party
Karnataka 15 Udupi Chikmagalur D.V.Sadananda Gowda Bharatiya Janata Party
Karnataka 16 Hassan H. D. Devegowda Janata Dal (Secular)
Karnataka 17 Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel Bharatiya Janata Party
Karnataka 18 Chitradurga Janardhana Swamy Bharatiya Janata Party
Karnataka 19 Tumkur G.S. Basavaraj Bharatiya Janata Party
Karnataka 20 Mandya N Cheluvaraya Swamy @ Swamygowda Janata Dal (Secular)
Karnataka 21 Mysore Adagur H Vishwanath Indian National Congress
Karnataka 22 Chamarajanagar R.Dhruvanarayana Indian National Congress
Karnataka 23 Bangalore Rural H.D.Kumaraswamy Janata Dal (Secular)
Karnataka 24 Bangalore North D. B. Chandre Gowda Bharatiya Janata Party
Karnataka 25 Bangalore Central P. C. Mohan Bharatiya Janata Party
Karnataka 26 Bangalore South Ananth Kumar Bharatiya Janata Party
Karnataka 27 Chikkballapur M.Veerappa Moily Indian National Congress
Karnataka 28 Kolar K.H.Muniyappa Indian National Congress
Kerala 1 Kasaragod P Karunakaran Communist Party of India (Marxist)
Kerala 2 Kannur K. Sudhakaran Indian National Congress
Kerala 3 Vadakara Mullappally Ramachandran Indian National Congress
Kerala 4 Wayanad M.I. Shanavas Indian National Congress
Kerala 5 Kozhikode M.K. Raghavan Indian National Congress
Kerala 6 Malappuram E. Ahamed Muslim League Kerala State Committee
Kerala 7 Ponnani E.T. Muhammed Basheer Muslim League Kerala State Committee
Kerala 8 Palakkad M.B. Rajesh Communist Party of India (Marxist)
Kerala 9 Alathur P.K Biju Communist Party of India (Marxist)
Kerala 10 Thrissur P C Chacko Indian National Congress
Kerala 11 Chalakudy K.P. Dhanapalan Indian National Congress
Kerala 12 Ernakulam Prof. K V Thomas Indian National Congress
Kerala 13 Idukki Adv. P.T Thomas Indian National Congress
Kerala 14 Kottayam Jose K.Mani (Karingozheckal) Kerala Congress (M)
Kerala 15 Alappuzha K.C Venugopal Indian National Congress
Kerala 16 Mavelikkara Kodikkunnil Suresh Indian National Congress
Kerala 17 Pathanamthitta Anto Antony Punnathaniyil Indian National Congress
Kerala 18 Kollam N.Peethambarakurup Indian National Congress
Kerala 19 Attingal Adv. A Sampath Communist Party of India (Marxist)
Kerala 20 Thiruvananthapuram Shashi Tharoor Indian National Congress
Madhya Pradesh 1 Morena Narendra Singh Tomar Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 2 Bhind Ashok Argal Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 3 Gwalior Yashodhara Raje Scindia Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 4 Guna Jyotiraditya Madhavrao Scindia Indian National Congress
Madhya Pradesh 5 Sagar Bhupendra Singh Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 6 Tikamgarh Virendra Kumar Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 7 Damoh Shivraj Bhaiya Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 8 Khajuraho Jeetendra Singh Bundela Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 9 Satna Ganesh Singh Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 10 Rewa Deoraj Singh Patel Bahujan Samaj Party
Madhya Pradesh 11 Sidhi Govind Prasad Mishra Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 12 Shahdol Rajesh Nandini Singh Indian National Congress
Madhya Pradesh 13 Jabalpur Rakesh Singh Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 14 Mandla Basori Singh Masram Indian National Congress
Madhya Pradesh 15 Balaghat K. D. Deshmukh Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 16 Chhindwara Kamal Nath Indian National Congress
Madhya Pradesh 17 Hoshangabad Uday Pratap Singh Indian National Congress
Madhya Pradesh 18 Vidisha Sushma Swaraj Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 19 Bhopal Kailash Joshi Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 20 Rajgarh Narayansingh Amlabe Indian National Congress
Madhya Pradesh 21 Dewas Sajjan Singh Verma Indian National Congress
Madhya Pradesh 22 Ujjain Guddu Premchand Indian National Congress
Madhya Pradesh 23 Mandsour Meenakshi Natrajan Indian National Congress
Madhya Pradesh 24 Ratlam Kantilal Bhuria Indian National Congress
Madhya Pradesh 25 Dhar Gajendra Singh Rajukhedi Indian National Congress
Madhya Pradesh 26 Indore Sumitra Mahajan (Tai) Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 27 Khargone Makansingh Solanki (Babuji) Bharatiya Janata Party
Madhya Pradesh 28 Khandwa Arun Subhashchandra Yadav Indian National Congress
Madhya Pradesh 29 Betul Jyoti Dhurve Bharatiya Janata Party
Maharashtra 1 Nandurbar Gavit Manikrao Hodlya Indian National Congress
Maharashtra 2 Dhule Sonawane Pratap Narayanrao Bharatiya Janata Party
Maharashtra 3 Jalgaon A.T. Nana Patil Bharatiya Janata Party
Maharashtra 4 Raver Haribhau Madhav Jawale Bharatiya Janata Party
Maharashtra 5 Buldhana Jadhav Prataprao Ganpatrao Shivsena
Maharashtra 6 Akola Dhotre Sanjay Shamrao Bharatiya Janata Party
Maharashtra 7 Amravati Adsul Anandrao Vithoba Shivsena
Maharashtra 8 Wardha Datta Meghe Indian National Congress
Maharashtra 9 Ramtek Wasnik Mukul Balkrishna Indian National Congress
Maharashtra 10 Nagpur Muttemwar Vilasrao Baburaoji Indian National Congress
Maharashtra 11 Bhandara - Gondiya Patel Praful Manoharbhai Nationalist Congress Party
Maharashtra 12 Gadchiroli-Chimur Kowase Marotrao Sainuji Indian National Congress
Maharashtra 13 Chandrapur Ahir Hansaraj Gangaram Bharatiya Janata Party
Maharashtra 14 Yavatmal-Washim Bhavana Gawali (Patil) Shivsena
Maharashtra 15 Hingoli Subhash Bapurao Wankhede Shivsena
Maharashtra 16 Nanded Khatgaonkar Patil Bhaskarrao Bapurao Indian National Congress
Maharashtra 17 Parbhani Adv. Dudhgaonkar Ganeshrao Nagorao Shivsena
Maharashtra 18 Jalna Danve Raosaheb Dadarao Bharatiya Janata Party
Maharashtra 19 Aurangabad Chandrakant Khaire Shivsena
Maharashtra 20 Dindori Chavan Harishchandra Deoram Bharatiya Janata Party
Maharashtra 21 Nashik Sameer Bhujbal Nationalist Congress Party
Maharashtra 22 Palghar Jadhav Baliram Sukur Bahujan Vikas Aaghadi
Maharashtra 23 Bhiwandi Taware Suresh Kashinath Indian National Congress
Maharashtra 24 Kalyan Anand Prakash Paranjape Shivsena
Maharashtra 25 Thane Dr.Sanjeev Ganesh Naik Nationalist Congress Party
Maharashtra 26 Mumbai North Sanjay Brijkishorlal Nirupam Indian National Congress
Maharashtra 27 Mumbai North West Ad.Kamat Gurudas Vasant Indian National Congress
Maharashtra 28 Mumbai North East Sanjay Dina Patil Nationalist Congress Party
Maharashtra 29 Mumbai North Central Dutt Priya Sunil Indian National Congress
Maharashtra 30 Mumbai South Central Eknath M. Gaikwad Indian National Congress
Maharashtra 31 Mumbai South Deora Milind Murli Indian National Congress
Maharashtra 32 Raigad Anant Geete Shivsena
Maharashtra 33 Maval Babar Gajanan Dharmshi Shivsena
Maharashtra 34 Pune Kalmadi Suresh Indian National Congress
Maharashtra 35 Baramati Supriya Sule Nationalist Congress Party
Maharashtra 36 Shirur Adhalrao Shivaji Dattatray Shivsena
Maharashtra 37 Ahmadnagar Gandhi Dilipkumar Mansukhlal Bharatiya Janata Party
Maharashtra 38 Shirdi Wakchaure Bhausaheb Rajaram Shivsena
Maharashtra 39 Beed Munde Gopinathrao Pandurang Bharatiya Janata Party
Maharashtra 40 Osmanabad Patil Padamsinha Bajirao Nationalist Congress Party
Maharashtra 41 Latur Awale Jaywant Gangaram Indian National Congress
Maharashtra 42 Solapur Shinde Sushilkumar Sambhajirao Indian National Congress
Maharashtra 43 Madha Pawar Sharadchandra Govindrao Nationalist Congress Party
Maharashtra 44 Sangli Pratik Prakashbapu Patil Indian National Congress
Maharashtra 45 Satara Bhonsle Shrimant Chh. Udyanraje Pratapsinhmaharaj Nationalist Congress Party
Maharashtra 46 Ratnagiri - Sindhudurg Dr.Nilesh Narayan Rane Indian National Congress
Maharashtra 47 Kolhapur Sadashivrao Dadoba Mandlik Independent
Maharashtra 48 Hatkanangle Shetti Raju Alias Devappa Anna Swabhimani Paksha
Manipur 1 Inner Manipur Dr. Thokchom Meinya Indian National Congress
Manipur 2 Outer Manipur Thangso Baite Indian National Congress
Meghalaya 1 Shillong Vincent H Pala Indian National Congress
Meghalaya 2 Tura Agatha K. Sangma Nationalist Congress Party
Mizoram 1 Mizoram C.L.Ruala Indian National Congress
Nagaland 1 Nagaland C.M. Chang Nagaland Peoples Front
Orissa 1 Bargarh Sanjay Bhoi Indian National Congress
Orissa 2 Sundargarh Hemanand Biswal Indian National Congress
Orissa 3 Sambalpur Amarnath Pradhan Indian National Congress
Orissa 4 Keonjhar Yashbant Narayan Singh Laguri Biju Janata Dal
Orissa 5 Mayurbhanj Laxman Tudu Biju Janata Dal
Orissa 6 Balasore Srikant Kumar Jena Indian National Congress
Orissa 7 Bhadrak Arjun Charan Sethi Biju Janata Dal
Orissa 8 Jajpur Mohan Jena Biju Janata Dal
Orissa 9 Dhenkanal Tathagata Satpathy Biju Janata Dal
Orissa 10 Bolangir Kalikesh Narayan Singh Deo Biju Janata Dal
Orissa 11 Kalahandi Bhakta Charan Das Indian National Congress
Orissa 12 Nabarangpur Pradeep Kumar Majhi Indian National Congress
Orissa 13 Kandhamal Rudramadhab Ray Biju Janata Dal
Orissa 14 Cuttack Bhartruhari Mahtab Biju Janata Dal
Orissa 15 Kendrapara Baijayant Panda Biju Janata Dal
Orissa 16 Jagatsinghpur Bibhu Prasad Tarai Communist Party of India
Orissa 17 Puri Pinaki Misra Biju Janata Dal
Orissa 18 Bhubaneswar Prasanna Kumar Patasani Biju Janata Dal
Orissa 19 Aska Nityananda Pradhan Biju Janata Dal
Orissa 20 Berhampur Sidhant Mohapatra Biju Janata Dal
Orissa 21 Koraput Jayaram Pangi Biju Janata Dal
Punjab 1 Gurdaspur Partap Singh Bajwa Indian National Congress
Punjab 2 Amritsar Navjot Singh Sidhu Bharatiya Janata Party
Punjab 3 Khadoor Sahib Dr. Rattan Singh Ajnala Shiromani Akali Dal
Punjab 4 Jalandhar Mohinder Singh Kaypee Indian National Congress
Punjab 5 Hoshiarpur Santosh Chowdhary Indian National Congress
Punjab 6 Anandpur Sahib Ravneet Singh Indian National Congress
Punjab 7 Ludhiana Manish Tewari Indian National Congress
Punjab 8 Fatehgarh Sahib Sukhdev Singh Indian National Congress
Punjab 9 Faridkot Paramjit Kaur Gulshan Shiromani Akali Dal
Punjab 10 Ferozpur Sher Singh Ghubaya Shiromani Akali Dal
Punjab 11 Bathinda Harsimrat Kaur Badal Shiromani Akali Dal
Punjab 12 Sangrur Vijay Inder Singla Indian National Congress
Punjab 13 Patiala Preneet Kaur Indian National Congress
Rajasthan 1 Ganganagar Bharat Ram Meghwal Indian National Congress
Rajasthan 2 Bikaner Arjun Ram Meghwal Bharatiya Janata Party
Rajasthan 3 Churu Ram Singh Kaswan Bharatiya Janata Party
Rajasthan 4 Jhunjhunu Sheesh Ram Ola Indian National Congress
Rajasthan 5 Sikar Mahadev Singh Indian National Congress
Rajasthan 6 Jaipur Rural Lal Chand Kataria Indian National Congress
Rajasthan 7 Jaipur Mahesh Joshi Indian National Congress
Rajasthan 8 Alwar Jitendra Singh Indian National Congress
Rajasthan 9 Bharatpur Ratan Singh Indian National Congress
Rajasthan 10 Karauli-Dholpur Khiladi Lal Bairwa Indian National Congress
Rajasthan 11 Dausa Kirodi Lal Independent
Rajasthan 12 Tonk-Sawai Madhopur Namo Narain Indian National Congress
Rajasthan 13 Ajmer Sachin Pilot Indian National Congress
Rajasthan 14 Nagaur Dr. Jyoti Mirdha Indian National Congress
Rajasthan 15 Pali Badri Ram Jakhar Indian National Congress
Rajasthan 16 Jodhpur Chandresh Kumari Indian National Congress
Rajasthan 17 Barmer Harish Choudhary Indian National Congress
Rajasthan 18 Jalore Devji Patel Bharatiya Janata Party
Rajasthan 19 Udaipur Raghuvir Singh Meena Indian National Congress
Rajasthan 20 Banswara Tarachand Bhagora Indian National Congress
Rajasthan 21 Chittorgarh (Dr.)girija Vyas Indian National Congress
Rajasthan 22 Rajsamand Gopal Singh Indian National Congress
Rajasthan 23 Bhilwara Dr. C. P. Joshi Indian National Congress
Rajasthan 24 Kota Ijyaraj Singh Indian National Congress
Rajasthan 25 Jhalawar-Baran Dushyant Singh Bharatiya Janata Party
Sikkim 1 Sikkim Prem Das Rai Sikkim Democratic Front
Tamil Nadu 1 Thiruvallur Venugopal.P All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 2 Chennai North Elangovan T.K.S Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 3 Chennai South Rajendran C All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 4 Chennai Central Dayanidhi Maran Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 5 Sriperumbudur Baalu T R Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 6 Kancheepuram Viswanathan.P Indian National Congress
Tamil Nadu 7 Arakkonam Jagathrakshakan Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 8 Vellore Abdulrahman Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 9 Krishnagiri Sugavanam. E.G. Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 10 Dharmapuri Thamaraiselvan. R Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 11 Tiruvannamalai Venugopal.D Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 12 Arani Krishnasamy M Indian National Congress
Tamil Nadu 13 Viluppuram Anandan M All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 14 Kallakurichi Sankar Adhi Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 15 Salem Semmalai S All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 16 Namakkal Gandhiselvan.S Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 17 Erode Ganeshamurthi.A. Marumalarchi Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 18 Tiruppur Sivasami C All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 19 Nilgiris Raja A Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 20 Coimbatore Natarajan.P.R. Communist Party of India (Marxist)
Tamil Nadu 21 Pollachi Sugumar.K All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 22 Dindigul Chitthan N S V Indian National Congress
Tamil Nadu 23 Karur Tambidurai.M All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 24 Tiruchirappalli Kumar.P All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 25 Perambalur Napoleon,D. Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 26 Cuddalore Alagiri S Indian National Congress
Tamil Nadu 27 Chidambaram Thirumaavalavan, Thol Viduthalai Chiruthaigal Katch
Tamil Nadu 28 Mayiladuthurai Manian O.S All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 29 Nagapattinam Vijayan A K S Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 30 Thanjavur Palanimanickam.S.S Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 31 Sivaganga Chidambaram P Indian National Congress
Tamil Nadu 32 Madurai Alagiri M.K Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 33 Theni Aaron Rashid.J.M Indian National Congress
Tamil Nadu 34 Virudhunagar Manicka Tagore Indian National Congress
Tamil Nadu 35 Ramanathapuram Sivakumar @ J.K. Ritheesh. K Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 36 Thoothukkudi Jeyadurai.S.R Dravida Munnetra Kazhagam
Tamil Nadu 37 Tenkasi Lingam P Communist Party of India
Tamil Nadu 38 Tirunelveli Ramasubbu S Indian National Congress
Tamil Nadu 39 Kanniyakumari Helen Davidson J Dravida Munnetra Kazhagam
Tripura 1 Tripura West Khagen Das Communist Party of India (Marxist)
Tripura 2 Tripura East Baju Ban Riyan Communist Party of India (Marxist)
Uttar Pradesh 1 Saharanpur Jagdish Singh Rana Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 2 Kairana Tabassum Begum Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 3 Muzaffarnagar Kadir Rana Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 4 Bijnor Sanjay Singh Chauhan Rashtriya Lok Dal
Uttar Pradesh 5 Nagina Yashvir Singh Samajwadi Party
Uttar Pradesh 6 Moradabad Mohammed Azharuddin Indian National Congress
Uttar Pradesh 7 Rampur Jaya Prada Nahata Samajwadi Party
Uttar Pradesh 8 Sambhal Dr. Shafiqur Rahman Barq Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 9 Amroha Devendra Nagpal Rashtriya Lok Dal
Uttar Pradesh 10 Meerut Rajendra Agarwal Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 11 Baghpat Ajit Singh Rashtriya Lok Dal
Uttar Pradesh 12 Ghaziabad Rajnath Singh Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 13 Gautam Buddh Nagar Surendra Singh Nagar Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 14 Bulandshahr Kamlesh Samajwadi Party
Uttar Pradesh 15 Aligarh Raj Kumari Chauhan Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 16 Hathras Sarika Singh Rashtriya Lok Dal
Uttar Pradesh 17 Mathura Jayant Chaudhary Rashtriya Lok Dal
Uttar Pradesh 18 Agra Dr. Ramshankar Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 19 Fatehpur Sikri Seema Upadhyay Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 20 Firozabad Akhilesh Yadav Samajwadi Party
Uttar Pradesh 21 Mainpuri Mulayam Singh Yadav Samajwadi Party
Uttar Pradesh 22 Etah Kalyan Singh R O Madholi Independent
Uttar Pradesh 23 Badaun Dharmendra Yadav Samajwadi Party
Uttar Pradesh 24 Aonla Menka Gandhi Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 25 Bareilly Praveen Singh Aron Indian National Congress
Uttar Pradesh 26 Pilibhit Feroze Varun Gandhi Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 27 Shahjahanpur Mithlesh Samajwadi Party
Uttar Pradesh 28 Kheri Zafar Ali Naqvi Indian National Congress
Uttar Pradesh 29 Dhaurahra Kunwar Jitin Prasad Indian National Congress
Uttar Pradesh 30 Sitapur Kaisar Jahan Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 31 Hardoi Usha Verma Samajwadi Party
Uttar Pradesh 32 Misrikh Ashok Kumar Rawat Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 33 Unnao Annutandon Indian National Congress
Uttar Pradesh 34 Mohanlalganj Sushila Saroj Samajwadi Party
Uttar Pradesh 35 Lucknow Lal Ji Tandon Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 36 Rae Bareli Sonia Gandhi Indian National Congress
Uttar Pradesh 37 Amethi Rahul Gandhi Indian National Congress
Uttar Pradesh 38 Sultanpur Dr.Sanjay Singh Indian National Congress
Uttar Pradesh 39 Pratapgarh Rajkumari Ratna Singh Indian National Congress
Uttar Pradesh 40 Farrukhabad Salman Khursheed Indian National Congress
Uttar Pradesh 41 Etawah Premdas Samajwadi Party
Uttar Pradesh 42 Kannauj Akhilesh Yadav Samajwadi Party
Uttar Pradesh 43 Kanpur Sri Prakash Jaiswal Indian National Congress
Uttar Pradesh 44 Akbarpur Rajaram Pal Indian National Congress
Uttar Pradesh 45 Jalaun Ghansyam Anuragi Samajwadi Party
Uttar Pradesh 46 Jhansi Pradeep Kumar Jain (Aditya) Indian National Congress
Uttar Pradesh 47 Hamirpur Vijay Bahadur Singh Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 48 Banda R. K. Singh Patel Samajwadi Party
Uttar Pradesh 49 Fatehpur Rakesh Sachan Samajwadi Party
Uttar Pradesh 50 Kaushambi Shailendra Kumar Samajwadi Party
Uttar Pradesh 51 Phulpur Kapil Muni Karwariya Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 52 Allahabad Kunwar Rewati Raman Singh Alias Mani Ji Samajwadi Party
Uttar Pradesh 53 Barabanki P.L.Punia Indian National Congress
Uttar Pradesh 54 Faizabad Nirmal Khatri Indian National Congress
Uttar Pradesh 55 Ambedkar Nagar Rakesh Pandey Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 56 Bahraich Kamal Kishor Indian National Congress
Uttar Pradesh 57 Kaiserganj Brijbhushan Sharan Singh Samajwadi Party
Uttar Pradesh 58 Shrawasti Vinay Kumar Alias Vinnu Indian National Congress
Uttar Pradesh 59 Gonda Beni Prasad Verma Indian National Congress
Uttar Pradesh 60 Domariyaganj Jagdambika Pal Indian National Congress
Uttar Pradesh 61 Basti Arvind Kumar Chaudhary Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 62 Sant Kabir Nagar Bhisma Shankar Alias Kushal Tiwari Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 63 Maharajganj Harsh Vardhan Indian National Congress
Uttar Pradesh 64 Gorakhpur Adityanath Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 65 Kushi Nagar Ku. Ratanjeet Pratap Narayan Singh Indian National Congress
Uttar Pradesh 66 Deoria Gorakh Prasad Jaiswal Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 67 Bansgaon Kamlesh Paswan Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 68 Lalganj Dr. Baliram Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 69 Azamgarh Ramakant Yadav Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 70 Ghosi Dara Singh Chauhan Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 71 Salempur Ramashankar Rajbhar Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 72 Ballia Neeraj Shekhar Samajwadi Party
Uttar Pradesh 73 Jaunpur Dhananjay Singh Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 74 Machhlishahr Tufani Saroj Samajwadi Party
Uttar Pradesh 75 Ghazipur Radhey Mohan Singh Samajwadi Party
Uttar Pradesh 76 Chandauli Ramkishun Samajwadi Party
Uttar Pradesh 77 Varanasi Dr. Murli Manohar Joshi Bharatiya Janata Party
Uttar Pradesh 78 Bhadohi Gorakhnath Bahujan Samaj Party
Uttar Pradesh 79 Mirzapur Bal Kumar Patel Samajwadi Party
Uttar Pradesh 80 Robertsganj Pakauri Lal Samajwadi Party
West Bengal 1 Cooch Behar Nripendra Nath Roy All India Forward Bloc
West Bengal 2 Alipurduars Manohar Tirkey Revolutionary Socialist Party
West Bengal 3 Jalpaiguri Mahendra Kumar Roy Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 4 Darjeeling Jaswant Singh Bharatiya Janata Party
West Bengal 5 Raiganj Deepa Dasmunsi Indian National Congress
West Bengal 6 Balurghat Prasanta Kumar Majumdar Revolutionary Socialist Party
West Bengal 7 Maldaha Uttar Mausam Noor Indian National Congress
West Bengal 8 Maldaha Dakshin Abu Hasem Khan Choudhury Indian National Congress
West Bengal 9 Jangipur Pranab Mukherjee Indian National Congress
West Bengal 10 Baharampur Adhir Ranjan Chowdhury Indian National Congress
West Bengal 11 Murshidabad Abdul Mannan Hossain Indian National Congress
West Bengal 12 Krishnanagar Tapas Paul All India Trinamool Congress
West Bengal 13 Ranaghat Sucharu Ranjan Haldar All India Trinamool Congress
West Bengal 14 Bangaon Gobinda Chandra Naskar All India Trinamool Congress
West Bengal 15 Barrackpore Dinesh Trivedi All India Trinamool Congress
West Bengal 16 Dum Dum Saugata Ray All India Trinamool Congress
West Bengal 17 Barasat Kakali Ghosh Dastidar All India Trinamool Congress
West Bengal 18 Basirhat Sk. Nurul Islam All India Trinamool Congress
West Bengal 19 Joynagar Dr. Tarun Mondal Independent
West Bengal 20 Mathurapur Choudhury Mohan Jatua All India Trinamool Congress
West Bengal 21 Diamond Harbour Somendra Nath Mitra All India Trinamool Congress
West Bengal 22 Jadavpur Kabir Suman All India Trinamool Congress
West Bengal 23 Kolkata Dakshin Mamata Banerjee All India Trinamool Congress
West Bengal 24 Kolkata Uttar Sudip Bandyopadhyay All India Trinamool Congress
West Bengal 25 Howrah Ambica Banerjee All India Trinamool Congress
West Bengal 26 Uluberia Sultan Ahmed All India Trinamool Congress
West Bengal 27 Srerampur Kalyan Banerjee All India Trinamool Congress
West Bengal 28 Hooghly Dr. Ratna De(Nag) All India Trinamool Congress
West Bengal 29 Arambagh Malik Sakti Mohan Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 30 Tamluk Adhikari Suvendu All India Trinamool Congress
West Bengal 31 Kanthi Adhikari Sisir Kumar All India Trinamool Congress
West Bengal 32 Ghatal Gurudas Dasgupta Communist Party of India
West Bengal 33 Jhargram Pulin Bihari Baske Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 34 Medinipur Prabodh Panda Communist Party of India
West Bengal 35 Purulia Narahari Mahato All India Forward Bloc
West Bengal 36 Bankura Acharia Basudeb Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 37 Bishnupur Susmita Bauri Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 38 Bardhaman Purba Anup Kumar Saha Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 39 Burdwan - Durgapur Sk. Saidul Haque Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 40 Asansol Bansa Gopal Chowdhury Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 41 Bolpur Doctor Ram Chandra Dome Communist Party of India (Marxist)
West Bengal 42 Birbhum Satabdi Roy All India Trinamool Congress
Chattisgarh 1 Sarguja Murarilal Singh Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 2 Raigarh Vishnu Deo Sai Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 3 Janjgir-Champa Shrimati Kamla Devi Patle Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 4 Korba Charan Das Mahant Indian National Congress
Chattisgarh 5 Bilaspur Dilip Singh Judev Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 6 Rajnandgaon Madhusudan Yadav Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 7 Durg Saroj Pandey Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 8 Raipur Ramesh Bais Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 9 Mahasamund Chandulal Sahu (Chandu Bhaiya) Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 10 Bastar Baliram Kashyap Bharatiya Janata Party
Chattisgarh 11 Kanker Sohan Potai Bharatiya Janata Party
Jharkhand 1 Rajmahal Devidhan Besra Bharatiya Janata Party
Jharkhand 2 Dumka Shibu Soren Jharkhand Mukti Morcha
Jharkhand 3 Godda Nishikant Dubey Bharatiya Janata Party
Jharkhand 4 Chatra Inder Singh Namdhari Independent
Jharkhand 5 Kodarma Babulal Marandi Jharkhand Vikas Morcha (Prajatantrik)
Jharkhand 6 Giridih Ravindra Kumar Pandey Bharatiya Janata Party
Jharkhand 7 Dhanbad Pashupati Nath Singh Bharatiya Janata Party
Jharkhand 8 Ranchi Subodh Kant Sahay Indian National Congress
Jharkhand 9 Jamshedpur Arjun Munda Bharatiya Janata Party
Jharkhand 10 Singhbhum Madhu Kora Independent
Jharkhand 11 Khunti Karia Munda Bharatiya Janata Party
Jharkhand 12 Lohardaga Sudarshan Bhagat Bharatiya Janata Party
Jharkhand 13 Palamau Kameshwar Baitha Jharkhand Mukti Morcha
Jharkhand 14 Hazaribagh Yashwant Sinha Bharatiya Janata Party
Uttarakhand 1 Tehri Garhwal Vijay Bahuguna Indian National Congress
Uttarakhand 2 Garhwal Satpal Maharaj Indian National Congress
Uttarakhand 3 Almora Pradeep Tamta Indian National Congress
Uttarakhand 4 Nainital-Udhamsingh Nagar K.C. Singh Baba Indian National Congress
Uttarakhand 5 Hardwar Harish Rawat Indian National Congress
Andaman & Nicobar Islands 1 Andaman & Nicobar Islands Shri. Bishnu Pada Ray Bharatiya Janata Party
Chandigarh 1 Chandigarh Pawan Kumar Bansal Indian National Congress
Dadra & Nagar Haveli 1 Dadar & Nagar Haveli Patel Natubhai Gomanbhai Bharatiya Janata Party
Daman & Diu 1 Daman & Diu Lalubhai Patel Bharatiya Janata Party
Nct Of Delhi 1 Chandni Chowk Kapil Sibal Indian National Congress
Nct Of Delhi 2 North East Delhi Jai Prakash Agarwal Indian National Congress
Nct Of Delhi 3 East Delhi Sandeep Dikshit Indian National Congress
Nct Of Delhi 4 New Delhi Ajay Makan Indian National Congress
Nct Of Delhi 5 North West Delhi Krishna Tirath Indian National Congress
Nct Of Delhi 6 West Delhi Mahabal Mishra Indian National Congress
Nct Of Delhi 7 South Delhi Ramesh Kumar Indian National Congress
Lakshadweep 1 Lakshadweep Muhammed Hamdulla Sayeed A.B Indian National Congress
Puducherry 1 Puducherry Narayanasamy Indian National Congress